Aktualności„IV Ogólnopolskim Kongresie Praw Pacjenta – jak skutecznie bronić się przed roszczeniami Pacjentów?”
Szanowni Państwo,
W imieniu Grupy DMP Pragniemy Zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń, a mianowicie „IV Ogólnopolskim Kongresie Praw Pacjenta – jak skutecznie bronić się przed roszczeniami Pacjentów?”.

Oncompass – serwis poświęcony terapii spersonalizowanej już w Polsce!
Z początkiem czerwca uruchomiony został polskojęzyczny serwis informacyjny Oncompass, którego celem jest pomoc lekarzom i pacjentom w podejmowaniu trafnych decyzji o wyborze terapii spersonalizowanej na podstawie analizy mutacji genowych. Udostępnienie wiedzy o leczeniu spersonalizowanym oraz obsługa serwisu Oncompass w języku polskim to dla wielu pacjentów szansa na udział w badaniach klinicznych prowadzonych na całym świecie oraz świadomy wybór strategii leczenia w oparciu o wyniki szczegółowych badań mutacji genów w przebiegu choroby nowotworowej.

Płodność a choroba nowotworowa (Onkofertility)
Osoby młode, które zapadają na chorobę nowotworową, mają prawo decydować o zachowaniu płodności – wiąże się z tym możliwość zbankowania swoich komórek rozrodczych. Uważamy, że każdy człowiek powinien mieć szansę na posiadanie własnego genetycznie potomstwa. W Klinice Leczenia Niepłodności Salve Medica pacjenci chorzy na nowotwór mogą skorzystać z bankowania.

Chemioterapia nie musi rzucać na kolana – dobre wiadomości z listy leków refundowanych
Osłabienie, nudności, wykańczające wymioty, wypadanie włosów – to objawy, które kojarzą się z chemioterapią, których doświadczają pacjenci, kiedy walczą z rakiem. Od niedawna refundowany jest nowoczesny lek na receptę, który zapobiega wczesnym i opóźnionym wymiotom u osób dorosłych, którym podawana jest cisplatyna w dawce >70 mg/m², czyli najczęściej stosowana chemia u chorych na raka piersi i raka płuc. Pacjent zapłaci za lek 3,20 zł.

Koncert charytatywny muzyki klasycznej na rzecz pacjentów Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego
FUNDACJA DOBRZE ŻE JESTEŚ (www.dobrzezejestes.pl) zaprasza na koncert charytatywny muzyki klasycznej na rzecz pacjentów Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego przy placu Hirszfelda 12.

20 lat samodzielnej działalności Polskiego Towarzystwa Medycznego w Republice Czeskiej – www.medics.cz/ptmrc
W ostatni weekend (6-8 października 2011 roku) w Czeskim Cieszynie odbyła się uroczysta sesja naukowa z okazji samodzielnej działalności Polskiego Towarzystwa Medycznego w Republice Czeskiej. Lekarze Polacy mieszkający i pracujący na tych ziemiach byli zrzeszeni już wcześniej w Klubie Medyka działającym od 1975 roku w ramach Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechosłowacji.

Prywatne centra radioterapii w Polsce szansą dla pacjentów
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Co czwarta istniejąca placówka państwowa, według tych samych badań, dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym dłużej niż 10 lat. Plasuje to Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na leczenie chorób nowotworowych sięga nawet 3 miesięcy.

Odczyn popromienny po radioterapii
Radioterapia jest jednym ze sposobów walki z nowotworem. Jest to skuteczna metoda leczenia, w której wykorzystuje się promienie jonizujące do niszczenia jak największej ilości komórek zmienionych nowotworowo

96 proc. chorych na raka płuca to palacze
Rak płuc to rodzaj nowotworu bardzo trudny do wykrycia we wczesnym stadium

Enzym związany z chorobą Alzheimera hamuje rozwój nowotworów
Enzym gamma-sekretaza, która przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera, hamuje powstawanie nowotworów


Witryna ma charakter edukacyjny, a nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały
podane właściwie, jednakże ostateczne decyzje dotyczące stosowania terapii stanowią wyłączną domenę i odpowiedzialność lekarza. Zarówno
autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zamieszczonych na tych stronach.